Newsted – Heavy Metal Music

9 lutego 2017

Moim niedawnym odkryciem była płyta znanego metalowego basisty i jego nowego zespołu, kryjącego się pod nieskomplikowaną nazwą Newsted. Chociaż płyta została wydana w 2013 roku, to nadal jest dla mnie w ścisłej czołówce

Jason Newsted kilkanaście lat grał w Metallice i tam zdobył światową sławę jako doskonały muzyk. Kilka lat temu odszedł z zespołu i zajął się własną twórczością. W międzyczasie można było go usłyszeć gościnnie w różnych nagraniach, aż w końcu założył własną grupę.

I to był strzał w dziesiątkę. Co prawda z opóźnieniem, ale w końcu wpadła mi w ręce ich debiutancka płyta. Nie bałem się włożyć jej do swego odtwarzacza, bo miałem okazję w radio usłyszeć jeden z utworów. To właśnie ten kawałek zmotywował mnie do zakupu całości.

Nie jestem ani profesjonalnym recenzentem, ani muzykiem. Po prostu lubię słuchać metalu i cieszyć się dobrą muzyką. A to z pewnością kawał naprawdę dobrej metalowej roboty. Zresztą tytuł albumu jest równie prosty jak nazwa kapeli i sugeruje, czego można się spodziewać. Chociaż na moje oko, ucho, to bardziej thrash metal niż klasyczny heavy. Wwiercające się w głowę gitary, oczywiście pozytywnie i bardzo energetycznie, chwytliwa linia melodyczna, którą da się później zanucić i specyficzny zachrypnięty wokal. Wszystko czego potrzeba do stworzenia dobrego, szeroko pojętego rockowego, utworu. Fani Jasona znają go przede wszystkim jako genialnego basistę, a na tej płycie objawia się również jako dobry wokalista. Początkowo spodziewałem się, że będzie śpiewał ktoś inny, ale dane na okładce nie pozostawiają wątpliwości. Nieraz na koncertach czy teledyskach Metalliki było widać Jasona w chórkach, ale dopiero teraz można naprawdę usłyszeć i podziwiać jego charakterystyczną barwę głosu.

Jak gdzieś w Internecie wyczytałem, Newsted odchodząc z Metalliki chciał tworzyć dalej prawdziwy metal. I cóż… podjął właściwą decyzję, na dobre mu wyszło, a co najważniejsze dla fanów metalu również, bo jest czego słuchać.

Moja ocena: 9/10

Adam N. z Gorzowa Wielkopolskiego